środa, 24 lipca 2013

Pierwsza kontuzja po bieganiu

 

 

 W pierwszej chwili nie skojarzyłam, że ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być związany z bieganiem...bardziej  kojarzyłam to z pracą przy komputerze. Przeglądając portale na temat biegania zatrzymałam sie na częstych kontuzjach i okazało się, że to właśnie to.

Jak się okazuje przyczyn bólu kręgosłupa, który jest efektem biegania może być kilka.

 

Najczęstsze przyczyny bólu pleców po bieganiu

1. Zbyt twarda nawierzchnia jak chodnik, ulica czy kostka brukowa. Sprawę pogarsza krzywa nawierzchnia gdy ulica jest lekko pochylona w jedną lub drugą stronę, co sprawia, że cały czas jesteśmy pochyleni i nierówno obciążamy kręgosłup, co powoduje napięcie i w efekcie ból.

Eksperci doradzają, by biegać po różnej nawierzchni. Im podłoże miększe tym lepiej pracują mięśnie nóg i pleców. Następuje prosta zależność, od twardego łatwiej się odbić...

2. Słabe mięśnie brzucha - jeśli nie mamy wyćwiczonej tej partii mięśni to podczas biegania cały ciężar spoczywa na kręgosłupie i miednicy co oczywiście powoduje ból.

Rozwiązanie jest proste. Można postawiać na treningi ogólnorozwojowe dla biegaczy, które zwłaszcza wiosną i latem są bezpłatnie prowadzone w wielu miastach np w Warszawie w pn śr i pt w Temacie Rzeka. Możemy też chodzić 2 razy w tyg na fitness albo samemu w domu robić brzuszki, nożyce, rowerki, świece

3. Płaskostopie - przyczyny płaskiego ułożenia stopy są dwie : choroba lub źle dopasowane buty. Do bólu dochodzi ze względu na to, że sklepienie stopy działa jak amortyzator. Gdy go nie ma lub jest spłaszczone (a takie są właśnie objawy płaskostopia), każdy krok przenosi wstrząs dalej, aż do kręgosłupa, co może wywołać mikrourazy.

W przypadku płaskostopia trzeba sie skonsultować z lekarzem - pomogą ćwiczenia i wkładki ortopedyczne. Jeśli przyczyna tkwi w źle dobranych butach, to warto wybrać się do specjalistycznego sklepu gdzie na specjalnej bieżni zbadany zostanie układ stopy w trakcie biegu i będziemy mogli dobrać odpowiednie buty.

Zawsze warto też wzmacniać mięśnie stopy, a można to robić spacerując boso czy wykonując ćwiczenia rodem z podstawówki czyli np podnosząc z ziemi palcami stóp długopis.

4.Brak rozgrzewki i rozciągania po biegu....


Z utrzymującym się lekkim bólem kręgosłupa najpierw idę dzisiaj do ortopedy, a potem oczywiście pobiegać.Ale zanim pobiegnę planowane na dzisiaj 10 km na pewno się rozciągnę i postaram się wybierać trasy trawnikowe...obym tylko nie wpadła na psią minę :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz