piątek, 4 października 2013

Kodeks kulturalnego biegacza

 

 

W miniona środę byłam poproszona o poprowadzenie spotkania na temat kultury biegania w ramach cyklu spotkań o tematyce biegowej organizowanych przez www.Pobiegani.pl Spotkanie odbyło sie w bardzo nowoczesnym High Level Center, gdzie pod opieka trenerów, fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów sportowych możemy uzyskać wymarzony, sportowy cel np przebiec maraton.

Spotkanie wspólnie ze mną poprowadził doświadczony biegacz, trener Pobiegani.pl Patryk Aid. Myślę, że analiza wypowiedzi internautów-biegaczy wyszła dosyć interesująco, miejscami bardzo zabawnie. Dlatego przygotowałam streszczenie tego o czym mówiłam podczas spotkania.

  

Przygotowując się do tego spotkania przeszukałam Internet w poszukiwaniu informacji o tym co najbardziej denerwuje biegaczy, a jakie zachowania sprawiają przyjemność, ułatwiają życie i trening. Po przeanalizowaniu blogów,artykułów, komentarzy, wypowiedzi na forach postanowiłam stworzyć dwie grupy dobrych zachowań. Pierwsza to savoir vivre podczas codziennego biegania np na osiedlowych uliczkach czy w parkach, a druga to spis dobrych nawyków podczas biegów zorganizowanych.
ZASADY KULTURALNEGO BIEGACZA PODCZAS BIEGÓW

1.Na starcie poszukaj swojej strefy biegowej, nie pchaj się za wszelka cenę na sam początek między tzw "Elitę". Komuś będziesz przeszkadzał, sam możesz dostać z łokcia albo poczujesz się zdołowany tym , że masa ludzi Cie wyprzedza i to jak!


 2. Bądź ostrożny. Gdy wyprzedzasz krzyknij: np. Uwaga lewa! gdy nie masz siły, musisz przejśc do marszu zrób to z boku drogi.

 


3. Jeśli biegniesz z grupką znajomych - nie biegnijcie całą szerokością ulicy.


    

4. W okolicach punktów odżywczych podbiegnij do któregoś z kolei wolontariusza - wielu biegaczy rzuca się na pierwszego z brzegu człowieka z wodą, a Ci dalsi są wolni. W ten sposób nie spowodujecie zatoru.


5. Kubeczki po napojach wyrzucaj na pobocze, nie prosto pod nogi. Postaraj się również nie trafić nimi w kogoś!


. Nie skracaj trasy i nie ścinaj zakrętów po chodnikach, to po prostu nie jest w porządku względem innych biegaczy.


7. Słuchaj instrukcji ludzi z obsługi - wolontariuszy, organizatorów. Oni chcą żeby wszystko działało sprawnie, nie mają wobec Ciebie złych intencji. Bądź dla nich miły, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony. Oni poświęcają dla Ciebie swój wolny czas.
8.Odpowiedź uśmiechem lub gestem na doping, to na pewno będzie miłe dla kibiców. A gdy już dobiegniesz na metę zostań, żeby pokibicować innym
9. Pamiętaj o higienie. Każdemu zdarzyło się biec za nieprzyjemnie pachnącym zawodnikiem i nie jest to nic fajnego :)                                                         ZDANIEM BLOGERÓWZASADY NA MARATONACH


 Generalnie na maratonach tempo jest lekko niższe niż na biegach krótkich. Biegacze nie lecą więc ile sił w nogach. Jest więc szansa na zamianę kilka słów z zawodnikami, wymianę doświadczeń, kilku anegdotek. Oczywiście nie każdy ma chęć na rozmowę i to często widać. Niektórzy też nie chcą się dekoncentrować – trzeba to zrozumieć i docenić. Na starcie maratonu w zasadzie nie stają już totalni amatorzy. Aby przebiec ten dystans trzeba mieć już doświadczenie. Dlatego gdy na trasie widać, że ktoś w połowie dystansu idzie/ ma problemy (kontuzja) to zazwyczaj ktoś podbiega i się pyta czy wszystko w porządku. Dodatkowo często ludzie biegną razem bo tak szybciej mija czas i dystans a również łatwiej jest przezwyciężyć kryzys. Ostatnio biegłem Bieg 7 Dolin na dystansie 36km po górach w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdrój. To był mój pierwszy start w tego typu imprezie i jestem zachwycony atmosferą na trasie. W zasadzie nie ma rywalizacji, większość jest chętnych do pogadania, ludzie sobie pomagają na trudniejszych etapach trasy – czuć prawdziwą wspólnotę biegaczy.


MUZA NA USZACH


 Ogólnie nie mam nic do biegaczy z muzyką na uszach. Sam często biegam z mp3 aczkolwiek tylko na treningach. Niestety niektórzy puszczają muzykę za głośno albo są tak zasłuchani, że przestają wiedzieć co się dzieje dookoła. Raz biegłem z 50m za innym biegaczem i zauważyłem, że ma rozwiązaną sznurówkę. Próbowałem go zawołać ale niestety nie słyszał. Zebrałem się w sobie i próbowałem go dogonić ale chwilę czasu mi to zajęło i jak już byłem 1m od niego to gość się potknął i wyrżnął orła.DOBRE ZWYCZAJE NP Z BERLINA DO WAWY


Jeśli mógłbym coś wskazać to chyba uśmiechy i życzliwość innych zawodników oraz kibiców. No ale chyba to cechuje po prostu zachodnie społeczeństwa . Z tego co zauważyłem to po biegach gdy maszeruje się z medalem na szyi to ludzie sami zaczepiają biegaczy, gratulują, można czasem dostać darmową kawę albo piwo soczek w knajpie. U nas biegacze jeszcze trochę traktowani są jak wariaci – bo kto z własnej nie przymuszonej woli zrywa się na bieganie o 8 rano w niedzielę  Za granicą wszyscy są z tego dumni a „niebiegająca” część społeczeństwa ich podziwia.


DAM TOT DAM -KWIATY

 Podczas ubiegłorocznego biegu Dam tot Dam na ostatnich kilkuset metrach stały dziewczyny z kwiatkami i wybierały sobie chyba co fajniejszych biegaczy (przynajmniej tak to sobie tłumaczę  ), podbiegały i wręczały im kwiatki. Do mnie podleciała też jedna z holenderek i z promienistym uśmiechem wręczyła mi jeden z nich. Całkiem miło się mi zrobiło


BANGKOK - JEDZENIE


Podczas maratonu w Bangkoku jednym ze sponsorów biegu był Mc Donalds i jako posiłek regeneracyjny była zupa ryżowa. Ku mojemu zdziwieniu w okolicznym parku było przygotowanych dla biegaczy kilkadziesiąt stoisk z różnorodnym azjatyckim jedzenie – niebo w gębie!Czy za granicą biegacze częściej się pozdrawiają? Czy są bardziej zintegrowani?


·          Paradoksalnie stwierdzę, że chyba nie. Jeśli chodzi o imprezy biegowe to za granicą atmosfera wielkiego święta, u Nas czasami za dużo zbędnego patosu. Co do codziennego biegania to u Nas miłym zwyczajem jest odmachiwanie napotkanym biegaczom i wymiana uśmiechów. Takiej praktyki nie widziałem gdzie indziej – może dlatego, że tam bieganie jest popularne o wiele dłużej niż u Nas? U Nas natomiast postronni ludzie mijający biegaczy zdają się być zaskoczeni tym widokiem chociaż na przestrzeni 3 lat odkąd biegam i w tym temacie widzę postęp. Niemałą sensację wzbudzałem trenując bieganie na kubańskich wioskach. Praktycznie każdy mijany człowiek mnie zaczepiał, pozdrawiali i dopingowali do wysiłku J No ale biały (chodzi o karnację) biegający między plantacjami tytoniu to nie jest tam częsty widok dla pijących rum w cieniu palmy miejscowych J
  

Warto pamiętać także o tym, że na metę wbiega bardzo dużo osób i trzeba przejść dalej, a nie zatrzymywać się, czy siadać zaraz za linią mety - to ułatwia innym życie. Pamiętajmy, że w dużym maratonie może startować i 40 tys. ludzi, gdzieś muszą się oni zmieścić.
Złym pomysłem jest wsparcie kogoś bliskiego, kto jedzie na rowerze obok biegacza. Owszem, danej osobie to pomoże, ale często zdarza się, że ów rowerzysta bardzo przeszkadza innym biegaczom, bo w wąskich przesmykach zajmuje dużo miejsca i zachowuje się nieprzewidywalnie.


Czy jest coś co warto byłoby przenieść na polski grunt?
Bogactwo i rozmiar stref żywieniowych. Bardzo dobrym pomysłem jest ustawianie stref dwustronnych - że stoły z wodą i jedzeniem są po obu stronach drogi, wtedy nie ma przy nich takiego tłoku. Czasami (ale nie jest to regułą) można być zaskoczonym bogactwem stref żywieniowych. Znajdziemy w nich nie tylko banany, wodę i izotonik, ale i żele energetyczne, bakalie, czekoladę oraz owoce (arbuzy, pomarańcze).
Czy za granicą biegacze częściej się pozdrawiają? Czy są bardziej zintegrowani?
Wręcz przeciwnie. W wielu miejscach jest to zwyczaj nieznany. Wydaje mi się, że w Polsce biegacze są bardziej przyjaźni niż w wielu innych krajach.
I jeszcze sprawy, które są ważne dla biegaczy z innych państw 

WŁOSI


Uśmiech bezpieczniejszy od pozdrowienia, jako że Włosi sa gadatliwi to wytrawni biegacze, ostro trenujący przestrzegają przed pozdrowieniem, bo może to być zachętą do długiej rozmowy i przerwania treningu. Chcesz trenować, lepiej ogranicz nawiązywanie kontaktu.


WSPÓLNOTA KOSZULKOWA czyli solidarność wśród osób które uczestniczyły w tych samych biegach.


HISZPANIE


zapisz się starannie by nie było problemów organizacyjnych


 strefy biegowe
punktualność
nie oszukuj
butelki/kubki rzucaj w stronę kosza, a nie pod nogi kolegów
biegaj prosto, a nie slalomem
ANGLICY:

zostaw psa i mp3 w domu 
don't jingle - nie hałasujbądź punktualny - nie każ czekać grupie biegowejbieganie w grupie - na początku ustalcie zasady czy np. czekacie na kogoś kto sika czy wiąże butyjeżeli prowadzisz grupę, to bądź odpowiedzialny, znaj trasędługie biegi - zadbaj o picie , jedzenie, energetyki - nie wyłudzaj od innychbierz pod uwagę innych uczestników drogi


Jak pisze na moim blogu HeadTwo Toe


 W UK aktualnie panuje moda na bieganie korporacyjne, polegające na tym że w przerwie na obiad panowie i panie biznesmeni przebierają się w lans ciuszki i bajerki biegowe i idą zaprezentować się na mieście. W związku z tym prędzej pozdrowi nas kibicująca staruszka niż inny biegacz.
Mniej więcej właśnie o tym opowiadałam podczas spotkania, potem było kilka pytań z sali. Miłe i fajne doświadczenie. Następne spotkanie w ramach cyklu będzie poświęcone maratonom, które poprowadzi trener, ultra maratończyk Mateusz Jasiński. Info TUTAJ

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz